• 0553 880 89 05

Firma Rehberi Çankaya Kiralık Kompresör

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
454 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Firma Rehberi ne Reklam Vermek İçin 0553 880 89 05
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Firma Rehberi
  • FAX: Firma Rehberi
  • GSM: 0553 880 89 05
  • WEB SİTESİ: http://www.firmabildir.com
  • E-POSTA: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:
QR KODU
FİRMAYA E-POSTA GÖNDER
1+2 = ?

VİDEOLAR

Hiç video eklenmemiş.

ADRES VE HARİTA BİLGİSİ

KAMPANYALAR / İLANLAR

Hiç ilan eklenmemiş.

FİRMA HAKKINDA

Firma Rehberi mizde Bu Alanı Size Ayırdık

0553 880 89 05

Kompresör nedir?
Havayı veya diğer gazları atmosfer basıncından daha yüksek basınçlara sıkıştırmak için kullanılan motorlu makineye
kompresör denir.
Diğer bir tanım ise, atmosferden aldığı havayı sıkıştırarak basıncını arttıran makinelere hava kompresörü denir. Basınçlı havanın gerekli olduğu ortamlarda hava desteği sağlamak amacı ile ve pnömatik çalışma sisteminde kullanılmaktadır. Havayı sıkıştırarak basınçlı olarak kullanmamıza, belirli bir oranda kısmi vakum elde etmek veya atmosfer basıncının altına inmek için de kullanılan cihazlardır. Bu durumda pompa, havalı yerdeki hava yada gazı dışarı atar.

Merkezkaç kompresör çalışma prensbi hava veya gaz merkez olarak dairesel hazneye alınır.
Hava dairesel merkezin içinde dönme hareketle, merkezkaç kuvvet etkisiyle hızlanır. Ancak dış kısma ulaştığında hızı düşer. Bernoull prensbine göre, hız düşer basınç artar. Hava toplama halkasına alınarak dışarı iletilir.

Piston kompresörlere sıklıkla pistonlu kompresörler denir. Onları her yerde görebilirsiniz. Herhangi bir otomobil servisi, diş teknisyenleri, tekstil üreticileri ve bir çok küçük ve orta işletmenin olmazsa, olmazları arasındadır.

Pistonlu kompresörlerin hacmi azaltmak ve basıncı arttırmak için silindir adı verilen bölmede bir piston kullanan pozitif deplasmanlı kompresörlerdir. Pozitif deplasmanla üretilen hava ihtiyacını daha sonra, çift etkili, tek etkili ve diyafram çeşitleriyle üretildi. Piston karşılıklı hareketle ileri geri gider, bu döngüye “pistonlu” denir.

Çift etkili kompresörü tek etkili olmasına benzer, ancak silindirin her iki tarafında giriş ve boşaltma valflerine sahiptir. Bu, krank milinin her dönüşünde iki sıkıştırma döngüsü sağlar.

Çift etkili pistonlu şimdiye kadar yapılmış en verimli kompresörlerden bazılarıdır, ancak eskiden olduğu kadar yaygın değildir. Hala satışları vardır, ama son derece büyükler. Nadiren 100 bg’den az birini görürsünüz. Kompresör doğru temel ve titreşim izolasyonuna sahip değilse içinde bulunduğu binayı çıkardığı gürültüden dolayı rahatsız eder. Bu kompresörler genellikle üretim tesislerinde, atölyelerde kullanılırdı, ancak son 20-30 yılda bu rolü döner vidalı kompresörler ele geçirdi.

Kompresör fransızca kökenli bir kavramdır, sözlükteki anlamı sıkıştırmaktır. Gazı ve havayı sıkıştırmaya yarayan motorlu bir aygıttır. Birçok çeşidi olmasına karşın pistonlu hava kompresörü hakkında şunları söyleyebiliriz.

Hava Kompresörü aracılığıyla sıkıştırılan hava birçok farklı alanda kullanılır. Günlük hayatta görmüş olduğumuz gibi arabaların lastiklerini şişiren alet hava kompresörüdür. Bu kompresörlerin çalışma sistemi pnömatik olarak bilinir. Kompresörlerin boyutları çeşit çeşittir. Üretici firmalar 400 lt’lik ve 1800 lt’lik hava verimi (DEBİ) olan debi kompresörü 500 litrelik bir hava tankı üzerine monte edilmiş bir şekilde satışa sunarlar.

Debiden kısaca bahsedecek olursak, kompresörün sisteme veya tanka gönderdiği hava miktarının ölçüsü demektir. Bu ölçü kompresörün boyutunu belirler, debi hesaplamalarında zaman birimi olarak dakika hava akış miktarının birimi olarak ise metreküp(m3) kullanılır. Örnek verecek olursak 1000 litrelik hava akışı olan bir kompresör, 1000lt/dk yada 60m3/sa şeklinde ifade edilir.

Yağla yağlanan pistonlu kompresörler, 5-30 hp aralığında en yaygın olanıdır. Ancak tıbbi hava uygulamasına ve başka birkaç özel uygulamaya sahip olmadığınız sürece, yağlı yağlamanın sizin için daha iyi olacağı anlamına geliyor.

Sıçrama yağlamalı kompresörler ve basınçlı yağlamalı kompresörler bulunmaktadır.

Sıçrama yağlı kompresör, bağlantı çubuğunun ucunda bir kepçe kullanır. Krank mili döndüğünde, genellikle 400 ila 1000 devir / dakika arasında değişirken, kapak yağa sıçratarak yağın pompanın alt ucuna dağılmasına neden olur. Göreceğiniz parçaların çoğu sıçramayla yağlanır. Pompanın yağlanması için çok basit ve etkili bir yöntemdir. Ayrıca üretim için ucuzdur, böylece kompresörün başlangıç ​​maliyetini düşürür. Neredeyse tüm durumlarda, sıçratarak yağlanan reçinenin sadece yaklaşık %60’lık bir görev döngüsü olmalıdır.

Pistonlu Kompresörler

Pistonlu kompresörler vidalı çeşide göre daha eski mekanizmalardır. Hava üretimi açısından daha düşük kapasitedeki işletmelerde tercih edilir. Etkin soğutma sistemine sahip olmayan cihazlardır.

Etkin soğutma sistemi olmaması nedeni ile yoğun kullanıma uygun değillerdir. Cihaz yoğun tempoda çalıştığı taktirde çok sık arıza meydana getirmektedir. İşletmeye maddi yönde ve zaman açısından zarar vermektedir. Bu sebepten dolayı işletmeye yapılan keşif ve tespit sonrasında ihtiyaca uygun olarak seçim yapılması oldukça önemlidir. Pistonlu kompresörler 25 litre kapasiteden başlayıp 500 litre kapasiteye kadar piyasada bulunmaktadır.

Vidalı Kompresörler

Vidalı kompresörler yeni teknoloji ile üretilmiş, günümüz standartlarına uygun, etkin yağ soğutmasına sahip uzun süre çalışmaya dayanıklı mekanizmalardır.

Bu tip cihazlar işletmeye yapılan keşif sonrasında ihtiyaca göre tercih edilmelidir. Vidalı kompresör çeşidi diğer çeşitlere göre daha yüksek hava verimliliği sağlamaktadır. Enerji tüketimi pistonlu çeşide göre daha fazla olmasına rağmen, hava üretimi ve verimlilik açısından daha yüksek kapasiteli sistemlerdir. 4 kw dan başlayıp 250 kw ve üzeri olarak piyasada bulunmaktadır. Vidalı kompresörler elektrik sistemi olarak 2 ye ayrılır;

Yıldız üçgen ile çalışan sistemler

Bu sistemdeki kompresörlerin çoğu fabrikadan orijinal olarak bu şekilde üretilmektedir Kontaktör sistemi kullanılarak motorun çalışması sağlanır. Bu sistemin bilinen handikapları, ilk çalıştırmada motora yüksek amper çektirmesi, yine ilk çalıştırma sırasında vidanın darbe almasıdır. İlk çalışma sırasında oluşan bu sorunlar vida ve motorun ömrünün kısalmasına neden olmaktadır. Tercih edilme nedeni ise maliyetinin diğer sistemlere göre daha uygun olmasıdır.

İnvertör ile çalışan sistemler

Bu sistemdeki kompresörler fabrikada orijinal olarak üretildiği gibi istenildiği taktir de daha sonra sisteme eklenebilmektedir. Kompresörünüzün fabrika çıkışında invertör sistemi olmaması daha sonrasında invertörlü sisteme geçiş yapılamaz anlamına gelmemektedir. İnvertör motorunuzun ilk çalışmada yumuşak kalkış yapmasını sağlar ve vidaya zarar vermez.

Yıldız üçgen sisteminin aksine ilk çalışma sırasında yüksek amper kullanımı yapmamaktadır. Tamamen işletmenin hava ihtiyacına göre frekans kontrolü yaparak, enerji tasarrufu sağlar. Bu oran yaklaşık olarak %35 civarlarındadır. Bilinen handikapları ise, ilk kurulum maliyetlerinin yıldız üçgen sistemine kıyasla daha yüksek olmasıdır. Ancak zaman içerisinde kazandırdığı avantajlar sayesinde kendini amorti etmektedir. İnvertör sistemi sayesinde revizyon saatleri ve motor daha uzun ömürlü olmaktadır.

Bilinen bir diğer handikapı ise örneğin işletmenizin ihtiyacı 22 kw 30 hp lik bir kompresör iken ve verdiği hava debisinin yaklaşık %90 nını işletmeniz kullanıyor ise invertör uygulanması çok doğru bir tercih olmayacaktır. İşletmenize enerji tasarrufu sağlamayacaktır. Bu sistemin, özellik ile tercih edilmesi gereken işletmeler değişken hava ihtiyacı olan işletmelerdir.

Firma rehberi mize kayıt olarak , sizde bu alanda ücretli veya ücretsiz reklam yayımlayabilirsiniz .

ÜRÜNLERİMİZ / HİZMETLERİMİZ

Hiç ürün eklenmemiş.

FİRMA HABERLERİ

Hiç haber eklenmemiş.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
DMCA.com Protection Status

Firma Rehberi