• 0553 880 89 05

Firma Rehberi Kabak Atölyem

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
1,469 ZİYARETÇİ
 • YETKİLİ KİŞİ: Fatih Batı
 • ADRES: Belirtilmemiş
 • TELEFON: 0505 774 91 72
 • FAX: 0505 774 91 72
 • GSM: 0505 774 91 72
 • WEB SİTESİ: http://www.firmabildir.com/kabak-atolyem/
 • E-POSTA: Belirtilmemiş
 • SOSYAL MEDYA:
SERVİS YERLERİ TÜRKİYE
QR KODU
FİRMAYA E-POSTA GÖNDER
1+9 = ?

VİTRİNDEKİ FİRMALAR

VİDEOLAR

Hiç video eklenmemiş.

ADRES VE HARİTA BİLGİSİ

KAMPANYALAR / İLANLAR

Hiç ilan eklenmemiş.

FİRMA HAKKINDA

Doğadan gelen neredeyse her malzeme bir sanat eserine dönüşebiliyor. Su kabağı da bunlardan biri, su kabağından yapılan dekoratif lambaları mutlaka görmüşsünüzdür bir yerlerde. Özellikle yazlık yerlerde mekanların dekorasyonunda bolca kullanılır ve verdiği ışık ortama gizemli hoş bir hava katar. Oymacılık sanatının tarihi; çok eski zamanlarda insanların taş, mermer ve ağaçlar üzerine çeşitli şekil ve motifleri işlemeleriyle başlıyor. Oymacılıkla meydana getirilen ilk eserler heykeller olmuştur. Eski Mısır ve Yunan medeniyetinden kalma ağaç ve taş üzerine oyulmuş heykel ve mezarlar mevcuttur. Ortaçağ’da özellikle ağaç bakımından zengin olan memleketlerde oymacılık daha da gelişmiş ve ön plana çıkmıştır. İskandinavya, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde o zamandan kalma ağaçtan oyma eserler bulunmaktadır.

 • Doğa Temalı Su Kabakları

  Doğa Temalı Su Kabakları

  FİYATLAR : 150 / 350 TL  ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR Sipariş ve Diğer Örneklerimiz İçin İnstagram Adresimiz  https://www.instagram.com/kabakatolyem/

  Ekleyen: Kabak Atölyem30.12.2018 10:06
 • Dini Temalı Su Kabakları

  Dini Temalı Su Kabakları

  FİYATLAR : 150 / 350 TL  ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR Sipariş ve Diğer Örneklerimiz İçin İnstagram Adresimiz  https://www.instagram.com/kabakatolyem/

  Ekleyen: Kabak Atölyem30.12.2018 10:06

Hepimizin görüp de dikkate bile almadığı su kabakları aslında bir gece lambası için tam olarak biçilmiş kaftan. Yalnız bir su kabağını (susak) gece lambası haline getirmek hem emek hem de sabır isteyen bir iş. Ancak gereken özeni gösterip de bir su kabağı muazzam bir lamba haline getirildiğinde karşısına geçip izlemeye de doyum olmuyor.

Roma’da da kabartma ve oymacılık sanatı ile kiliseler tabiattan alınan çiçeklerin motiflerinden meydana gelen şekillerle süslenmiş. Bu durum putperestliği önlemek ve onun içerisine düşmek korkusuyla yapılmış ve heykelcilik terk edilmiş. Aynı düşünce yedinci yüzyıldan, 12. asıra kadar devam etmiş. On ikinci yüzyılda Gotik üslubunun kabartma oymacılığına girmesi, heykelin tekrar kiliselere girmesine yol açmış.
Şimdi matkabımızı alıp zevkimize göre şeklin üzerinde boncuklar için boşluk açmamız gerekecek. Boncukların büyüklüğüne göre uygun olan matkap ucunu seçerek çok dikkatli bir şekilde şekil üzerinde delikler açıyoruz.
Delik açma işlemimiz bittikten sonra sıra geldi boncukları deliklere yerleştirmeye. Yan yana aynı renk boncuklar tercih edebileceğiniz gibi farklı boncuklar da tercih edebilirsiniz. Tamamen sizin zevkinize kalmış. Boncukları yapıştırıcı ile deliklere sabitliyoruz.

Öncelikle su kabağını biraz tanıyarak başlayalım. Kendisi Bir Asya meyvesidir ve yetişmesi 1 yıl kadar bir zaman alır. Su kabağının Latince adı Lagenaria Vulgaris’tir. Su kabağı zaman içinde Anadolu’nun dört bir yanına yayılmış ve eşya olarak kullanılmaya başlamış. Form olarak sayısız şekilde olan su kabağının kurutulduktan sonra tarih boyunca kullanıldığı alanlar da oldukça enteresan. İnsan su kabağını işleyip günümüze göre daha işlevsel alanlarda kullanıyorlarmış. Mesela içi çakıl ve tuzlu su ile temizlendiği zaman içme suyunun depolanması için kullanılmış ve hatta sıcak yaz günlerinde suyu soğuk tutma özelliğinden dolayı bir termos vazifesi görmüş. Şimdiki zamanda balıkçıların kullandıkları şamandıralar önceden çoğunlukla su kabağından olurmuş. Sıcak suyu bir yerden bir yere aktarmakta kullanılmış ve halk dilinde ”Kevki” olarak adlandırılmış. Ayrıca eski mutfakların vazgeçilmez bir gereci olduğu da biliniyor. Yağ, un gibi malzemeleri saklamak için kullanılmış, evlerde şekerlik, kolonyalık ve çiçek saksıları olarak yerini almış. En sonunda da kendisini süs eşyası yapıp evimizin baş köşesine koymuşuz.

FİRMA HABERLERİ

Hiç haber eklenmemiş.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
DMCA.com Protection Status

Firma Rehberi